در این مطلب انواع تشک با توجه به دسته بندی های مختلف ارائه می شود.

انواع تشک

انواع تشک

تشک ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند

  • تشک زمینی یا سنتی
  • تشک تخت

تشک زمینی یا سنتی

تشک های زمینی به تشک های میهمان هم معروف هستند. این تشک ها برای روی زمین تعبیه شده اند و دارای الیاف ورقه ای و کرکره ای هستند. این تشک ها دارای پارچه های ژاکارد و پارچه های نخی هستند و معمولا در ابعاد یک نفره تولید می شوند. این تشک ها وزن سبکی دارند و بسیار کم جا هستند. زمانی که این تشک در ساک مخصوص قرار می گیرد بیشتر از 50 در 90 سانتی متر فضا اشغال نمی کند. این تشک ها قابل حمل هستند و برای مسافرت هم قابل استفاده می باشند.

این تشک ها دارای سه مدل هستند تشک سنتی حجم بالای 10 سانتیمتر، تشک میهمان دارای ضخامت مدیوم 5 سانتی متر، تشک مسافرتی دارای حجم پایین (الیاف دوخته شده به پارچه)

تشک زمینی

تشک تخت

این تشک ها دارای تقسیم بندی متفاوتی هستند و اصولا بر اساس همین تقسیم بندی نام گذاری می شوند. تقسیم بندی بر اساس عوامل مختلفی از قبیل متریال مصرفی داخل آن ها، نوع استفاده آنها، مزاج خوابی، بر اساس تحمل وزن و بر اساس مباحث پزشکی می باشد.

انواع تشک از نظر مزاج خوابی

تشک بر اساس مزاج خوابی سه دسته کلی دارند

مزاج خوابی نرم، مزاج خوابی مدیوم، مزاج خوابی هارد یا سفت

مزاج خوابی نرم

این تشک ها دارای خواب نرم هستند برای افراد با وزن پایین بسیار مناسب هستند. بسیاری از موازین طبی در این تشک رعایت نمی شود و معمولا افرادی از این تشک ها استفاده می کنند که مشکل خاص کمر ندارند و اصطلاحا تشک های این دسته بندی به تشک فنری معروف هستند.

مزاج خوابی مدیوم

این تشک ها دارای خواب مدیوم و مدیوم طبی هستند. معمولا برای افرادی با وزن 70 تا 120 کیلوگرم مناسب است به شرطی که مشکل خاصی در منطقه کمر یا گردن نداشته باشند. این تشک ها ویزگی التراپدیکی و پزشکی دارند و دارای استحکام بیشتری نسبت به تشک های فنری بوده و تحمل وزن بالاتری دارند. این تشک ها دارای خصوصیات خاصه تشک مثل فنر میکرو، اسفنج ریباند، دیواره مستحکم فنر، پد هوشمند و ... می باشند. تشک هایی که در این دسته از مزاج های خوابی هستند به تشک های فول طبی فنری یا تشک های التراپدیک فنری معروف هستند.

مزاج خوابی هارد (سفت)

این تشک ها معمولا بدون فنر هستند و دارای خواب هارد و سفت هستند. معمولا افرادی که دارای مشکل در ناحیه کمر و گردن هستنند و یا عمل جراحی در ناحیه کمر و گردن انجام داده اند از این تشک ها استفاده می کنند. این تشک ها به پد التراپدیک یا پد پزشکی هم معروف هستند و افرادی که از این تشک ها استفاده می کنند، پزشک به آنها توصیه کرده است که از این تشک ها استفاده کنند.

نام دیگر این تشک ها pedic – مدیکال – مدیکال فول التراپدیک – تشک مدیکال تمام طبی – طبی پد دار – تشک بدون فنر و پد طبی می باشد.

تشک تخت

انواع تشک ها از نظر نوع مصرف

تشک های ورزشی (تاتامی)، تشک های پزشکی (طبی و ویبره)، تشک های زمینی (سنتی یا میهمان)، تشک آبی و بادی، تشک تخت

انواع تشک تخت

تشک فنری

خواب نرم و مدیوم، مناسب افراد کم سن و کم وزن، دارای تحمل وزن پایین


تشک های طبی فنری: یاپراک، اسپرینگ وال، دریم اسلیپ در تشک تاج و تشک آسمان، بونل و فرست کلاس در تشک رویال.


تشک طبی

تشک طبی نقطه مقابل تشک فنری است: خواب سفت، برای افراد با وزن بالا و یا وزن پایین با مشکل کمر، دارای تحمل وزن بالا و توصیه اکثر پزشکان


مدل های تشک تمام طبی: دکتر تاج و مدیکال التراپدیک در تشک های شرکت تاج و و پدیک و مدیکال تشک های شرکت رویال 


تشک مدیوم فول طبی فنری

مناسب برای اکثر افراد جامعه، دارای خواب مدیوم و متوسط، تحمل وزن مدیوم و بالا، دارای موازین طبی، دارای فنر میکرو، دارای تمام موازین طبی همراه با خواب آسوده


در شرکت تاج مدل لاکچری، یاتاش پد دار، جامسیون پددار و گلدن پد دار و در شرکت رویال مدل های اسپشیال، گلادیور و وی آی پی جزء مدل های فول طبی فنری می باشند.


مجموعه تشک تاج تولید کننده انواع تشک و ارائه دهنده تشک با بهترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با خرید تشک با نمایندگی دلاوران تاج یا با شماره موبایل 09195800060 تماس حاصل فرمایید.